Apskates objekti

Apskates objekti Valdemārpilī un apkārtnē

 

Valdemārpils evaņģēliski luteriskā baznīca

Adrese: Lielā iela 2, Valdemārpils, Talsu novads;

(+37126363966

Baznīca celta 1646.gadā, un tā ir visvecākā celtne Valdemārpilī. Laika gaitā tā vairākas reizes ir pārbūvēta un remontēta. 


1809. gadā ir pārbūvēta ērģeļu lukta. 1934. gadā baznīcā piestiprināta un iesvētīta piemiņas plāksne Kr. Valdemāram. Dievnamā ir aplūkojama nezināma autora altārglezna ,,Svētais Vakarēdiens,,. Zem altāra koka grīdas iekonservēti mūra altāra flīžu grīdas fragmenti. Zem baznīcas izbūvētas kapenes, kas 20.gs.trīsdesmitajos gados tika pa lielākai daļai aizbērtas.       

 

Piemiņas zīme Kr. Valdemāram

Adrese: Talsu iela 1, Valdemārpils, Talsu novads;

Piemineklis Krišjānim Valdemāram – jūrniecības pamatlicējam Latvijā, skolotājam Sasmakas miestā – atklāj 1993. gada 18. novembrī (tēlniece Dz. Jansone). 


2007.gada 19.maijā pie Lubezeres skolas, kur mācījās Kr. Valdemārs, atklāj piemiņas zīmi. Tieši no šīs skolas Kr. Valdemārs pirmo reizi tika aizvests uz jūru, no šiem iespaidiem arī tapa viņa mūža darbs.  

 

 

 

 

Valdemārpils Elku liepa  

Adrese: Liepu iela 19, Valdemārpils, Talsu novads; 


Tās stumbra apkārtmērs celma augstumā (30 cm virs zemes) bija sasniedzis 8,8, m, bet sakarā ar dobuma trupi apkārtmērs samazinājās līdz 8 m.

Sasmakas Elku liepu kopš XX gs. septiņdesmitajiem gadiem uzskata par vienu no dižākajām, resnākajām un populārākajām liepām Latvijā un Baltijā. Iespaidīgais koks aug Sasmakas (Valdemārpils nosaukums līdz 1926. gadam) parkā pretī Sasmakas muižai Sasmakas ezera krastā. Uzskata, ka Elku liepa ir 250 - 400 gadu veca, tikpat cik Kurzemes hercogiste.  

                               

Atpūta pie Sasmakas ezera

Adrese:Krasta iela, Valdemārpils, Talsu novads;

Ezera garums ir 7,2km,platākā vieta-700m. Ezera malā ir izveidoti basketbola, futbola un volejbola laukumi, asfaltēta autostāvvieta. Domājot par atpūtnieku labsajūtu ir labiekārtota pludmale, piknika vieta un telšu laukums.

 

 

Koktēlnieka I.Baņķa meistardarbnīca „Zeļļi”

Adrese: Lielā iela 27, Valdemārpils, Talsu novads;

(+37129430282

*http://meistarsigurds.lv/meistardarbnica/igurds-bankis/

Meistardarbnīcā norit jauniešu apmācība mēbeļu galdniecībā, būvgaldniecībā, kokgriešanā un koktēlniecībā.

Ēku sāka celt Ārlavas Tautsaimnieku biedrība. Kad pietrūka līdzekļu, sametās kopā ar citām biedrībām, vācot ziedojumus nu jau Krišjāņa Valdemāra piemiņas ēkas izveidei.

Ieceres īstenošanu pārtrauca Baigais gads, taču telpā saglabājusies Valdemāra piemiņas zāle ar viņa portretu un Talsu mākslinieka, scenogrāfa Kārļa Freimaņa veidotajiem dekorējumiem, kā arī kultūrvēsturisku vērtību lielizmēra gleznām “Latvji, brauciet jūriņā!” sienu pretējās pusēs.       

 

 

Sasmakas muiža

Adrese: Liepu iela 19, Valdemārpils, Talsu novads;

Ārlavas domēnes (Piltenes galda) muižas amtmanis Johans Soie (Manteifels - Sēge) 1578.gadā nopērk viņam agrāk izlēņoto Sasmakas ciemu un tajā ierīko muižu.


 1644.gadā muiža nonāk Hoenastenbergu Vīgandu dzimtas īpašumā. Pēdējie īpašnieki ir Heikingi. Muižas kompleksā ietilpst kungu dzīvojamā māja, vagara māja, saimniecības ēkas. No 1920.gada kungu mājā atrodas Ārlavas pagastvalde, no 1949. – 1980.gadam Valdemārpils vidusskola. 1990.gada vidū privatizēta.                    

                       

 

Ārlavas evaņģēliski luteriskā baznīca

Adrese: Ārlavas pagasts, Talsu novads;

(+37129145305

*http://www.arlavasbaznica.lv/


Ziņas par Ārlavas draudzi ir senākas par Talsu draudzi. Pirmās rakstiskās liecības par baznīcu ir no 1383.gada. Koka baznīca celta 17.gs. otrajā pusē, un 1728.gadā tā kopā ar mācītājmuižu vēl atradās labā stāvoklī. Toties 1777.gadā visa baznīca ir sabrukšanas stāvoklī. Apkārtējie muižu īpašnieki un patroni lemj par jaunas baznīcas celtniecību. Darbus pie mūra baznīcas pabeidza 1793.gadā. Pašreizējo neogotisko izskatu baznīca iegūst pēc 1862./1863. gada pārbūves. Ārlavas baznīca ir lielākā lauku baznīca Talsu novadā. Te kristīts un iesvētīts K.Valdemārs.            

Valdemārpils Meža muzejs

Adrese: ”Priednieki” Ārlavas pagasts, Talsu novads;

(63200491

Meža muzejs ir Metuzālu ģimenes izveidots privāts muzejs, kurā redzama Latvijas mežsaimniecības vēsture, ragu kolekcija.

           

 

Laumu dabas parks

Adrese: ”Laumas,” Īves pag., Talsu novads;

(+37129477731

*info@laumas.lv; www.laumas.lv


 

 

 

 

Laumu dabas parks piedāvā doties izzinošās pastaigu takās (bišu, putnu, sporta, augu, meža). Iespēja spēlēt disku golfu un piedzīvojumu golfu. Palikt pa nakti viesu mājā. Atpūsties aktīvi, radoši un veselīgi!           

 

 

 

 

 

 

 

 

Smilšakmens atsegumi – Lūrmaņu klintis

Adrese: Rojas upes krastos, Lubes pag., Talsu novads;


 

 

Lūrmaņu klintis ir atsegums ar augstumu līdz 6 m, kas veidojies Rojas upes kanjonveida ielejas posmā. Tas ietver arī nišas un avotus. Ģeoloģisks dabas piemineklis.        

 

 

 

 

 

Bīlavu Velna laiva

Adrese: Lubes pag., Talsu novads;


 

Bīlavu Velna laiva ir viens no retajiem arheoloģiskajiem pieminekļiem Latvijā, kur apvienojot arheoloģisko pētījumus un uz tiem pamatotu rekonstrukciju, ir izdevies radīt arheoloģisku brīvdabas objektu, kas pārstāv vienu no unikālākajiem senkapu veidiem Latvijas teritorijā.

Seno skandināvu ieceļotāju apbedījuma vieta no Ziemeļeiropas bronzas laikmeta (1500. – 500.g.p.m.ē.).  

 

 

Tiņģeres muiža un parks

Adrese: Tiņģere, Īves pag., Talsu novads;

(+37129172760

* ive.parvalde@talsi.lv

Tiņģeres muižas pils ēku, kas saglabājusies līdz mūsdienām, 1805. gadā cēlis Pēterburgas baņķieris Johans Bahs. No 19. gs. beigām līdz 1920. gada agrārreformai muiža bija Ostenzakenu (Osten-Sacken) dzimtas īpašums.

Apmeklētājiem ir iespēja iepazīties ar pils vēsturi, izstaigāt pils parku, iepazīties ar Īves pagasta vēsturisko liecību krātuvi, kas aizvien tiek paplašināta, pašiem darboties Radošo amatu un mākslas studijā un paviesoties pils pagrabos baudot kalpu dzīves atmosfēru.                   


 

 

Igurda Baņķa amatnieka sēta „Kauliņi”

Adrese: „Kauliņi” Ārlavas pag., Talsu novads;

(+37129430282

* http://meistarsigurds.lv/arlavas-kaulini/kaulini/

Viena no interesantākajām un izcilākajām lauku sētām Kurzemē. Tajā apskatāmi koktēlnieka meistardarbi. Iespēja doties izbraucienā ar Ārlavas bānīti un koka automobili.   

   

 

Mākslinieku darbnīca, lauku sēta – „Līdumkalni”

Adrese: „Līdumkalni,” Ķurbe, Īves pag., Talsu novads;

( +37129567279

*http://lidumkalni.1w.lv/


“Līdumkalni” ir lauku viensēta kur var izbaudīt vasaras burvību dažādās aktivitātēs (lūgšanu pastaigās, gleznošanā, zīmēšanā, tēju lasīšanā utt.) un pasūtīt pie mēbeļu meistara eko koka mēbeles un citus koka priekšmetus kā arī apgleznotus koka suvenīrus.                        

 

 

Lielogu dzērvenes „Piesaule”

Adrese: „Piesaule,” Sārāji, Ārlavas pag., Talsu novads;

(+37126211064

*https://lielogas.wordpress.com/zspiesaule/

 

Zemnieku saimniecība Sārāju kūdras purvā audzē lielogu dzērvenes. Apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja lasīt ogas, degustēt iecienītākos produktus, kas top no lielogu dzērvenēm. Var iegādāties stādus un saņemt informāciju par lielogu dzērveņu audzēšanu.                       

 

 

24 zālītes – zāļu tēju vākšana un pirtsslotu siešana

Adrese: Talsu iela 9, Valdemārpils, Talsu novads;

(+37129119279

*www.24zalites.viss.lv

Saimnieču sabiedrotie ir augi - zālītes, nezālītes, koki, puķes, lapas un ogas.  Audzējam un ievācam veselīgas, garšīgas un skaistas zāļu tējas, sienam koku, krūmu un puķu  pirtsslotas, gatavojam augu sīrupus lieliem un maziem, skrubjus pirtij, tinktūras un ziedes.              

 

 

Šinšillu audzētava „Upeskalni”

Adrese: „Upeskalni,” Ārlavas pag., Talsu novads;

( +37129154018


 Z/S "Upesklani" ir viena no pirmajām šinšillu audzētavām Latvijā. Tajā ir apskatāmi vairāki simti šinšillu, kuras iespējams paņemt rokās, paglaudīt un pabarot.

Ja Jums iepatiksies šinšillas izskats, kažoks, mīlīgais raksturs, varēsiet iegādāties savu mājas mīluli, kurš spēs labi piemēroties Jūsu dienas režīmam. Saimniecībā vēl iepazīsieties ar gaļas govīm, kuras dzīvo ārā visu gadu, kā arī ar trušu un dažādu mājputnu audzēšanu.        

 

Šinšillu audzētava „Kalnmalas”

Adrese: „Kalnmalas,” Ārlavas pag., Talsu novads;

(+37126416010

"Kalnmalas" ir lauku māja skaistas dabas un klusuma cienītājiem. Varēsiet baudīt tīru lauku gaisu, skaistu ainavu, izjust makšķerēšanas prieku piemājas dīķos. Lauku sētā "Kalnmalas" piedāvājam aplūkot daudz un dažādus dzīvniekus. Saimnieces interesanto stāstījumu par šinšillām papildina atraktīvais šinšillu puisis Marsiņš. Iespējams apskatīt dažādu šķirņu dekoratīvos baložus, fazānus, vistas un pāvu ģimeni. Tiem, kurus interesē ezotērisks, netradicionāls skatījums, varam piedāvāt izmantot izdevību, lai izstaigātu akmens Labirintu, kas ir sens veseluma, vienotības un līdzsvara simbols.            

      

 

Virvju trase pie Valdemārpils

Adrese: „Doktorāts,” Ārlavas pag., Talsu novads;

(+37122332623

Virvju trase ar dažādu šķēršļu joslu, kas pieejama grupām vai individuāliem ceļotājiem.